jquery-mobile-datebox - en to bg_BG translation catalogue (61 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
bg_BG: %d.%-m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
bg_BG: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
bg_BG: Апр

en: April
bg_BG: Април

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
bg_BG: Авг

en: August
bg_BG: Август

en: Day
bg_BG: Ден

en: Days
bg_BG: Дни

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
bg_BG: Дек

en: December
bg_BG: Декември

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
bg_BG: Фев

en: February
bg_BG: Февруари

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
bg_BG: Пт

en: Friday
bg_BG: Петък

en: Hours
bg_BG: Часове

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
bg_BG: Яну

en: January
bg_BG: Януари

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
bg_BG: Юли

en: July
bg_BG: Юли

en: Jump to Today
bg_BG: Обратно до Днес

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
bg_BG: Юни

en: June
bg_BG: Юни

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
bg_BG: Мар

en: March
bg_BG: Март

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
bg_BG: Май

en: May
bg_BG: Май

en: Minutes
bg_BG: Минути

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
bg_BG: Пн

en: Monday
bg_BG: Понеделник

en: Next Month
bg_BG: Следващ Месец

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
bg_BG: Ное

en: November
bg_BG: Ноември

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
bg_BG: Окт

en: October
bg_BG: Октомври

en: Open Date Picker
bg_BG: Заредете Прозореца за Дата

en: Previous Month
bg_BG: Предишен Месец

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
bg_BG: Сб

en: Saturday
bg_BG: Събота

en: Seconds
bg_BG: Секунди

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
bg_BG: Сеп

en: September
bg_BG: Септември

en: Set Date
bg_BG: Запази Датата

en: Choose Date
bg_BG: Избери Дата

en: Set Duration
bg_BG: Запази Времето

en: Set Time
bg_BG: Запази Часът

en: Choose Time
bg_BG: Избери Час

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
bg_BG: Нд

en: Sunday
bg_BG: Неделя

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
bg_BG: Чт

en: Thursday
bg_BG: Четвъртък

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
bg_BG: Вт

en: Tuesday
bg_BG: Вторник

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
bg_BG: Ср

en: Wednesday
bg_BG: Сряда

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
bg_BG: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
bg_BG: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
bg_BG: 1

en: Clear
bg_BG: Изчисти

en: %k:%M
bg_BG: %l:%M %p

en: Other Dates
bg_BG: Други дати

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
bg_BG: Направо към утре
