jquery-mobile-datebox - en to da_DK translation catalogue (44 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
da_DK: %d-%m-%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
da_DK: 'd','m','y'

en: Day
da_DK: Dag

en: Days
da_DK: Dage

en: February
da_DK: Februar

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
da_DK: Fre

en: Friday
da_DK: Fredag

en: Hours
da_DK: Timer

en: January
da_DK: Januar

en: July
da_DK: Juli

en: Jump to Today
da_DK: Gå til i dag

en: June
da_DK: Juni

en: March
da_DK: Marts

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
da_DK: Maj

en: May
da_DK: Maj

en: Minutes
da_DK: Minutter

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
da_DK: Man

en: Monday
da_DK: Mandag

en: Next Month
da_DK: Næste måned

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
da_DK: Okt

en: October
da_DK: Oktober

en: Open Date Picker
da_DK: Åbn datovælger

en: Previous Month
da_DK: Forrige måned

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
da_DK: Lør

en: Saturday
da_DK: Lørdag

en: Seconds
da_DK: Sekund

en: Set Date
da_DK: Angiv dato

en: Choose Date
da_DK: Vælg dato

en: Set Duration
da_DK: Angiv varighed

en: Set Time
da_DK: Angiv tid

en: Choose Time
da_DK: Vælg tid

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
da_DK: Søn

en: Sunday
da_DK: Søndag

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
da_DK: Tor

en: Thursday
da_DK: Torsdag

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
da_DK: Tir

en: Tuesday
da_DK: Tirsdag

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
da_DK: Ons

en: Wednesday
da_DK: Onsdag

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
da_DK: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
da_DK: false

en: Clear
da_DK: Nulstil

en: Other Dates
da_DK: Andre datoer

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
da_DK: Springe til i morgen
