jquery-mobile-datebox - en to de_DE translation catalogue (46 entries)

note: POSIX style date format for header
en: %A, %B %-d, %Y
de_DE: %A %d. %B %Y

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
de_DE: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
de_DE: 'd','m','y'

en: Day
de_DE: Tag

en: Days
de_DE: Tage

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
de_DE: Dez

en: December
de_DE: Dezember

en: February
de_DE: Februar

en: Friday
de_DE: Freitag

en: Hours
de_DE: Stunden

en: January
de_DE: Januar

en: July
de_DE: Juli

en: Jump to Today
de_DE: heute

en: June
de_DE: Juni

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
de_DE: Mär

en: March
de_DE: März

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
de_DE: Mai

en: May
de_DE: Mai

en: Minutes
de_DE: Minuten

en: Monday
de_DE: Montag

en: Next Month
de_DE: Nächster Monat

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
de_DE: Okt

en: October
de_DE: Oktober

en: Open Date Picker
de_DE: Öffne Datumsauswahl

en: Previous Month
de_DE: Vorheriger Monat

en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Seconds
de_DE: Sekunden

en: Set Date
de_DE: Datum einstellen

en: Choose Date
de_DE: Datum wählen

en: Set Duration
de_DE: Dauer einstellen

en: Set Time
de_DE: Zeit einstellen

en: Choose Time
de_DE: Zeit wählen

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
de_DE: So

en: Sunday
de_DE: Sonntag

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
de_DE: Do

en: Thursday
de_DE: Donnerstag

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
de_DE: Di

en: Tuesday
de_DE: Dienstag

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
de_DE: Mi

en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
de_DE: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
de_DE: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
de_DE: 1

en: Clear
de_DE: löschen

en: Other Dates
de_DE: Weitere Termine

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
de_DE: Springen bis morgen
