jquery-mobile-datebox - en to el_GR translation catalogue (59 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
el_GR: %d/%m/%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
el_GR: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
el_GR: Απρ

en: April
el_GR: Απρίλιος

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
el_GR: Αύγ

en: August
el_GR: Αύγουστος

en: Day
el_GR: Ημέρα

en: Days
el_GR: Ημέρες

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
el_GR: Δεκ

en: December
el_GR: Δεκέμβριος

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
el_GR: Φεβ

en: February
el_GR: Φεβρουάριος

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
el_GR: Πα

en: Friday
el_GR: Παρασκευή

en: Hours
el_GR: Ώρες

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
el_GR: Ιαν

en: January
el_GR: Ιανουάριος

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
el_GR: Ιούλ

en: July
el_GR: Ιούλιος

en: Jump to Today
el_GR: Μετάβαση στη σημερινή

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
el_GR: Ιούν

en: June
el_GR: Ιούνιος

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
el_GR: Μαρ

en: March
el_GR: Μάρτιος

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
el_GR: Μάι

en: May
el_GR: Μάιος

en: Minutes
el_GR: Λεπτά

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
el_GR: Δε

en: Monday
el_GR: Δευτέρα

en: Next Month
el_GR: Επόμενος μήνας

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
el_GR: Νοέ

en: November
el_GR: Νοέμβριος

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
el_GR: Οκτ

en: October
el_GR: Οκτώβριος

en: Open Date Picker
el_GR: Άνοιγμα επιλογή ημερομηνίας

en: Previous Month
el_GR: Προηγούμενο μήνα

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
el_GR: Σα

en: Saturday
el_GR: Σάββατο

en: Seconds
el_GR: Δευτερόλεπτα

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
el_GR: Σεπ

en: September
el_GR: Σεπτέμβριος

en: Set Date
el_GR: Καθορισμός Ημερομηνίας

en: Choose Date
el_GR: Επιλέξτε ημερομηνία

en: Set Duration
el_GR: Καθορισμός Διάρκειας

en: Set Time
el_GR: Καθορισμός Ώρας

en: Choose Time
el_GR: Επιλέξτε την ώρα

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
el_GR: Κυ

en: Sunday
el_GR: Κυριακή

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
el_GR: Πε

en: Thursday
el_GR: Πέμπτη

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
el_GR: Τρ

en: Tuesday
el_GR: Τρίτη

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
el_GR: Τε

en: Wednesday
el_GR: Τετάρτη

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
el_GR: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
el_GR: false

en: Clear
el_GR: Σαφής

en: Other Dates
el_GR: Άλλες ημερομηνίες

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
el_GR: Άλμα στο αύριο
