jquery-mobile-datebox - en to fi_FI translation catalogue (58 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
fi_FI: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
fi_FI: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
fi_FI: Huhti

en: April
fi_FI: Huhtikuu

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
fi_FI: Elo

en: August
fi_FI: Elokuu

en: Day
fi_FI: Päivä

en: Days
fi_FI: Päivää

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
fi_FI: Joulu

en: December
fi_FI: Joulukuu

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
fi_FI: Helmi

en: February
fi_FI: Helmikuu

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
fi_FI: Pe

en: Friday
fi_FI: Perjantai

en: Hours
fi_FI: Tuntia

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
fi_FI: Tammi

en: January
fi_FI: Tammikuu

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
fi_FI: Heinä

en: July
fi_FI: Heinäkuu

en: Jump to Today
fi_FI: Tänään

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
fi_FI: Kesä

en: June
fi_FI: Kesäkuu

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
fi_FI: Maali

en: March
fi_FI: Maaliskuu

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
fi_FI: Touko

en: May
fi_FI: Toukokuu

en: Minutes
fi_FI: Minuuttia

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
fi_FI: Ma

en: Monday
fi_FI: Maanantai

en: Next Month
fi_FI: Seuraava kuukausi

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
fi_FI: Marras

en: November
fi_FI: Marraskuu

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
fi_FI: Loka

en: October
fi_FI: Lokakuu

en: Open Date Picker
fi_FI: Avaa päivämäärävalitsin

en: Previous Month
fi_FI: Edellinen kuukausi

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
fi_FI: La

en: Saturday
fi_FI: Lauantai

en: Seconds
fi_FI: Sekuntia

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
fi_FI: Syys

en: September
fi_FI: Syyskuu

en: Set Date
fi_FI: Valitse päivä

en: Choose Date
fi_FI: Valitse päivämäärä

en: Set Duration
fi_FI: Valitse kesto

en: Set Time
fi_FI: Valitse aika

en: Choose Time
fi_FI: Valitse aika

en: Sunday
fi_FI: Sunnuntai

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
fi_FI: To

en: Thursday
fi_FI: Torstai

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
fi_FI: Ti

en: Tuesday
fi_FI: Tiistai

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
fi_FI: Ke

en: Wednesday
fi_FI: Keskiviikko

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
fi_FI: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
fi_FI: false

en: Clear
fi_FI: Tyhjennä

en: Other Dates
fi_FI: Muut päivämäärät

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
fi_FI: Siirry huomiseen
