jquery-mobile-datebox - en to fr_FR translation catalogue (58 entries)

note: POSIX style date format for header
en: %A, %B %-d, %Y
fr_FR: %A, %-d %B, %Y

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
fr_FR: %d/%m/%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
fr_FR: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
fr_FR: Avr

en: April
fr_FR: Avril

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
fr_FR: Août

en: August
fr_FR: Août

en: Day
fr_FR: Jour

en: Days
fr_FR: Jours

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
fr_FR: Déc

en: December
fr_FR: Décembre

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
fr_FR: Févr

en: February
fr_FR: Février

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
fr_FR: V

en: Friday
fr_FR: Vendredi

en: Hours
fr_FR: Heures

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
fr_FR: Janv

en: January
fr_FR: Janvier

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
fr_FR: Juil

en: July
fr_FR: Juillet

en: Jump to Today
fr_FR: Aller à aujourd'hui

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
fr_FR: Juin

en: June
fr_FR: Juin

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
fr_FR: Mars

en: March
fr_FR: Mars

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
fr_FR: Mai

en: May
fr_FR: Mai

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
fr_FR: L

en: Monday
fr_FR: Lundi

en: Next Month
fr_FR: Mois Suiv.

en: November
fr_FR: Novembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: Open Date Picker
fr_FR: Ouvrir le sélecteur de date

en: Previous Month
fr_FR: Mois Prec.

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
fr_FR: S

en: Saturday
fr_FR: Samedi

en: Seconds
fr_FR: Secondes

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
fr_FR: Sept

en: September
fr_FR: Septembre

en: Set Date
fr_FR: Date Fixée

en: Choose Date
fr_FR: Choisir la Date

en: Set Duration
fr_FR: Régler la durée

en: Set Time
fr_FR: Régler l'heure

en: Choose Time
fr_FR: Choisir le temps

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
fr_FR: D

en: Sunday
fr_FR: Dimanche

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
fr_FR: J

en: Thursday
fr_FR: Jeudi

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
fr_FR: M

en: Tuesday
fr_FR: Mardi

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
fr_FR: M

en: Wednesday
fr_FR: Mercredi

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
fr_FR: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
fr_FR: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
fr_FR: 1

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Other Dates
fr_FR: Autres Dates

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
fr_FR: Aller à demain
