jquery-mobile-datebox - en to he_IL translation catalogue (58 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
he_IL: %d-%m-%Y

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
he_IL: אפר

en: April
he_IL: אפריל

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
he_IL: אוג

en: August
he_IL: אוגוסט

en: Day
he_IL: יום

en: Days
he_IL: ימים

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
he_IL: דצמ

en: December
he_IL: דצמבר

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
he_IL: פבר

en: February
he_IL: פברואר

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
he_IL: ש

en: Friday
he_IL: שישי

en: Hours
he_IL: שעות

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
he_IL: ינו

en: January
he_IL: ינואר

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
he_IL: יול

en: July
he_IL: יולי

en: Jump to Today
he_IL: קפיצה אל היום

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
he_IL: יונ

en: June
he_IL: יוני

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
he_IL: מרץ

en: March
he_IL: מרץ

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
he_IL: מאי

en: May
he_IL: מאי

en: Minutes
he_IL: דקות

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
he_IL: שני

en: Monday
he_IL: שני

en: Next Month
he_IL: החודש הבא

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
he_IL: נוב

en: November
he_IL: נובמבר

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
he_IL: אוק

en: October
he_IL: אוקטובר

en: Open Date Picker
he_IL: פתח תאריכון

en: Previous Month
he_IL: החודש הקודם

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
he_IL: שב

en: Saturday
he_IL: שבת

en: Seconds
he_IL: שניות

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
he_IL: ספט

en: September
he_IL: ספטמבר

en: Set Date
he_IL: קבע תאריך

en: Choose Date
he_IL: בחר תאריך

en: Set Duration
he_IL: קבע משך זמן

en: Set Time
he_IL: קבע זמן

en: Choose Time
he_IL: בחר זמן

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
he_IL: ראש

en: Sunday
he_IL: ראשון

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
he_IL: חמי

en: Thursday
he_IL: חמישי

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
he_IL: שלי

en: Tuesday
he_IL: שלישי

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
he_IL: רבי

en: Wednesday
he_IL: רביעי

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
he_IL: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
he_IL: true

en: Clear
he_IL: נקה

en: Other Dates
he_IL: תאריכים אחרים

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
he_IL: לקפוץ מחר
