jquery-mobile-datebox - en to hr_HR translation catalogue (61 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
hr_HR: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
hr_HR: 'd','m','y'

note: Clock format - either 12 or 24
en: 24
hr_HR: 12

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
hr_HR: Tra

en: April
hr_HR: Travanj

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
hr_HR: Kol

en: August
hr_HR: Kolovoz

en: Day
hr_HR: Dan

en: Days
hr_HR: Dani

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
hr_HR: Pro

en: December
hr_HR: Prosinac

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
hr_HR: Vel

en: February
hr_HR: Veljača

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
hr_HR: Pe

en: Friday
hr_HR: Petak

en: Hours
hr_HR: Sati

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
hr_HR: Sij

en: January
hr_HR: Siječanj

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
hr_HR: Srp

en: July
hr_HR: Srpanj

en: Jump to Today
hr_HR: Današnji Datum

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
hr_HR: Lip

en: June
hr_HR: Lipanj

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
hr_HR: Ožu

en: March
hr_HR: Ožujak

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
hr_HR: Svi

en: May
hr_HR: Svibanj

en: Minutes
hr_HR: Minute

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
hr_HR: Po

en: Monday
hr_HR: Ponedjeljak

en: Next Month
hr_HR: Sljedeći

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
hr_HR: Stu

en: November
hr_HR: Studeni

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
hr_HR: Lis

en: October
hr_HR: Listopad

en: Open Date Picker
hr_HR: Otvorite kontrolu

en: Previous Month
hr_HR: Prethodna

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
hr_HR: Su

en: Saturday
hr_HR: Subota

en: Seconds
hr_HR: Sekunde

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
hr_HR: Ruj

en: September
hr_HR: Rujan

en: Set Date
hr_HR: Postavi Datum

en: Choose Date
hr_HR: Odaberite datum

en: Set Duration
hr_HR: Postavi Trajanje

en: Set Time
hr_HR: Postavi Vrijeme

en: Choose Time
hr_HR: Odaberite vrijeme

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
hr_HR: Ne

en: Sunday
hr_HR: Nedjelja

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
hr_HR: Če

en: Thursday
hr_HR: Četvrtak

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
hr_HR: Ut

en: Tuesday
hr_HR: Utorak

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
hr_HR: Sr

en: Wednesday
hr_HR: Srijeda

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
hr_HR: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
hr_HR: false

en: Clear
hr_HR: Izbriši

en: %k:%M
hr_HR: %l:%M %p

en: Other Dates
hr_HR: Ostali datumi

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
hr_HR: Skoči sutra
