jquery-mobile-datebox - en to hu_HU translation catalogue (61 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
hu_HU: %Y.%m.%d.

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
hu_HU: 'y','m','d'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
hu_HU: Ápr.

en: April
hu_HU: Április

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
hu_HU: Aug.

en: August
hu_HU: Augusztus

en: Day
hu_HU: Nap

en: Days
hu_HU: Napok

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
hu_HU: Dec.

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
hu_HU: Febr.

en: February
hu_HU: Február

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
hu_HU: P

en: Friday
hu_HU: Péntek

en: Hours
hu_HU: Óra

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
hu_HU: Jan.

en: January
hu_HU: Január

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
hu_HU: Júl.

en: July
hu_HU: Július

en: Jump to Today
hu_HU: Ugrás a mai napra

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
hu_HU: Jún.

en: June
hu_HU: Június

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
hu_HU: Márc.

en: March
hu_HU: Március

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
hu_HU: Máj.

en: May
hu_HU: Május

en: Minutes
hu_HU: Perc

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
hu_HU: H

en: Monday
hu_HU: Hétfő

en: Next Month
hu_HU: Köv. hónap

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
hu_HU: Nov.

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
hu_HU: Okt.

en: October
hu_HU: Október

en: Open Date Picker
hu_HU: Dátumválasztó megnyitása

en: Previous Month
hu_HU: Előző hónap

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
hu_HU: Szo

en: Saturday
hu_HU: Szombat

en: Seconds
hu_HU: Másodperc

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
hu_HU: Szept.

en: September
hu_HU: Szeptember

en: Set Date
hu_HU: Dátum választása

en: Choose Date
hu_HU: Dátum kiválasztása

en: Set Duration
hu_HU: Időtartam beállítása

en: Set Time
hu_HU: Idő választása

en: Choose Time
hu_HU: Idő kiválasztása

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
hu_HU: V

en: Sunday
hu_HU: Vasárnap

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
hu_HU: Cs

en: Thursday
hu_HU: Csütörtök

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
hu_HU: K

en: Tuesday
hu_HU: Kedd

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
hu_HU: Sze

en: Wednesday
hu_HU: Szerda

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
hu_HU: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
hu_HU: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
hu_HU: 1

en: Clear
hu_HU: Törlés

en: AM
hu_HU: de.

en: PM
hu_HU: du.

en: %k:%M
hu_HU: %k.%M

en: Other Dates
hu_HU: Más időpontok

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
hu_HU: Ugrás a holnap
