jquery-mobile-datebox - en to it_IT translation catalogue (57 entries)

note: POSIX style date format for header
en: %A, %B %-d, %Y
it_IT: %A %-d %B %Y

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
it_IT: %d-%m-%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
it_IT: 'd','m','y'

note: Clock format - either 12 or 24
en: 24
it_IT: 12

en: April
it_IT: Aprile

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
it_IT: Ago

en: August
it_IT: Agosto

en: Day
it_IT: Giorno

en: Days
it_IT: Giorni

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
it_IT: Dic

en: December
it_IT: Dicembre

en: February
it_IT: Febbraio

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
it_IT: Ve

en: Friday
it_IT: Venerdì

en: Hours
it_IT: Ore

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
it_IT: Gen

en: January
it_IT: Gennaio

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
it_IT: Lug

en: July
it_IT: Luglio

en: Jump to Today
it_IT: Vai ad oggi

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
it_IT: Giu

en: June
it_IT: Giugno

en: March
it_IT: Marzo

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
it_IT: Mag

en: May
it_IT: Maggio

en: Minutes
it_IT: Minuti

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
it_IT: Lu

en: Monday
it_IT: Lunedì

en: Next Month
it_IT: Mese successivo

en: November
it_IT: Novembre

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
it_IT: Ott

en: October
it_IT: Ottobre

en: Open Date Picker
it_IT: Apri Selettore Data

en: Previous Month
it_IT: Mese precedente

en: Saturday
it_IT: Sabato

en: Seconds
it_IT: Secondi

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
it_IT: Set

en: September
it_IT: Settembre

en: Set Date
it_IT: Imposta data

en: Choose Date
it_IT: Scegli data

en: Set Duration
it_IT: Setta Durata

en: Set Time
it_IT: Imposta ora

en: Choose Time
it_IT: Scegli ora

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
it_IT: Do

en: Sunday
it_IT: Domenica

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
it_IT: Gi

en: Thursday
it_IT: Giovedì

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
it_IT: Ma

en: Tuesday
it_IT: Martedì

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
it_IT: Me

en: Wednesday
it_IT: Mercoledì

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
it_IT: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
it_IT: false

en: Clear
it_IT: Pulisci

en: %k:%M
it_IT: %l:%M %p

en: Other Dates
it_IT: Altre date

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
it_IT: Vai a domani
