jquery-mobile-datebox - en to ja_JP translation catalogue (58 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
ja_JP: %Y/%m/%d

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
ja_JP: 4月

en: April
ja_JP: 4月

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
ja_JP: 8月

en: August
ja_JP: 8月

en: Day
ja_JP: 日

en: Days
ja_JP: 日

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
ja_JP: 12月

en: December
ja_JP: 12月

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
ja_JP: 2月

en: February
ja_JP: 2月

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
ja_JP: 金

en: Friday
ja_JP: 金曜

en: Hours
ja_JP: 時間

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
ja_JP: 1月

en: January
ja_JP: 1月

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
ja_JP: 7月

en: July
ja_JP: 7月

en: Jump to Today
ja_JP: 今日へジャンプ

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
ja_JP: 6月

en: June
ja_JP: 6月

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
ja_JP: 3月

en: March
ja_JP: 3月

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
ja_JP: 5月

en: May
ja_JP: 5月

en: Minutes
ja_JP: 分

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
ja_JP: 月

en: Monday
ja_JP: 月曜

en: Next Month
ja_JP: 次の月

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
ja_JP: 11月

en: November
ja_JP: 11月

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
ja_JP: 10月

en: October
ja_JP: 10月

en: Open Date Picker
ja_JP: 日付を選択する

en: Previous Month
ja_JP: 前月

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
ja_JP: 土

en: Saturday
ja_JP: 土曜

en: Seconds
ja_JP: 秒

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
ja_JP: 9月

en: September
ja_JP: 9月

en: Set Date
ja_JP: 日付を設定

en: Choose Date
ja_JP: 日付を選択します。

en: Set Duration
ja_JP: 期間を設定

en: Set Time
ja_JP: 時刻を設定

en: Choose Time
ja_JP: 時間を選択します。

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
ja_JP: 日

en: Sunday
ja_JP: 日曜

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
ja_JP: 木

en: Thursday
ja_JP: 木曜

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
ja_JP: 火

en: Tuesday
ja_JP: 火曜

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
ja_JP: 水

en: Wednesday
ja_JP: 水曜

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
ja_JP: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
ja_JP: false

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Other Dates
ja_JP: その他の日付

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
ja_JP: 明日へジャンプします。
