jquery-mobile-datebox - en to nl_NL translation catalogue (47 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
nl_NL: %d-%m-%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
nl_NL: 'd','m','y'

note: Field order for slide input (y=year, m=month, d=day)
en: 'y', 'm', 'd'
nl_NL: 'd','m','y'

en: August
nl_NL: Augustus

en: Day
nl_NL: Dag

en: Days
nl_NL: Dagen

en: February
nl_NL: Februari

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
nl_NL: Vr

en: Friday
nl_NL: Vrijdag

en: Hours
nl_NL: Uren

en: January
nl_NL: Januari

en: July
nl_NL: Juli

en: Jump to Today
nl_NL: Spring naar vandaag

en: June
nl_NL: Juni

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
nl_NL: Mrt

en: March
nl_NL: Maart

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
nl_NL: Mei

en: May
nl_NL: Mei

en: Minutes
nl_NL: Minuten

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
nl_NL: Ma

en: Monday
nl_NL: Maandag

en: Next Month
nl_NL: Volgende maand

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
nl_NL: Okt

en: October
nl_NL: Oktober

en: Open Date Picker
nl_NL: Open de controle

en: Previous Month
nl_NL: Vorige maand

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
nl_NL: Za

en: Saturday
nl_NL: Zaterdag

en: Seconds
nl_NL: Seconden

en: Set Date
nl_NL: Datum instellen

en: Choose Date
nl_NL: Kies datum

en: Set Duration
nl_NL: Duur instellen

en: Set Time
nl_NL: Tijd instellen

en: Choose Time
nl_NL: Kies tijd

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
nl_NL: Zo

en: Sunday
nl_NL: Zondag

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
nl_NL: Do

en: Thursday
nl_NL: Donderdag

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
nl_NL: Di

en: Tuesday
nl_NL: Dinsdag

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
nl_NL: Wo

en: Wednesday
nl_NL: Woensdag

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
nl_NL: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
nl_NL: false

en: Clear
nl_NL: Wissen

en: Other Dates
nl_NL: Andere datums

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
nl_NL: Springen naar morgen
