jquery-mobile-datebox - en to pt_BR translation catalogue (54 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
pt_BR: %d/%m/%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
pt_BR: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
pt_BR: Abr

en: April
pt_BR: Abril

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
pt_BR: Ago

en: August
pt_BR: Agosto

en: Day
pt_BR: Dia

en: Days
pt_BR: Dias

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
pt_BR: Dez

en: December
pt_BR: Dezembro

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
pt_BR: Fev

en: February
pt_BR: Fevereiro

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
pt_BR: S

en: Friday
pt_BR: Sexta

en: Hours
pt_BR: Horas

en: January
pt_BR: Janeiro

en: July
pt_BR: Julho

en: Jump to Today
pt_BR: Ir para hoje

en: June
pt_BR: Junho

en: March
pt_BR: Março

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
pt_BR: Mai

en: May
pt_BR: Maio

en: Minutes
pt_BR: Minutos

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
pt_BR: S

en: Monday
pt_BR: Segunda

en: Next Month
pt_BR: Próximo mês

en: November
pt_BR: Novembro

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
pt_BR: Out

en: October
pt_BR: Outubro

en: Open Date Picker
pt_BR: Selecionador de data aberta

en: Previous Month
pt_BR: Mês anterior

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
pt_BR: S

en: Saturday
pt_BR: Sábado

en: Seconds
pt_BR: Segundos

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
pt_BR: Set

en: September
pt_BR: Setembro

en: Set Date
pt_BR: Informar data

en: Choose Date
pt_BR: Escolher data

en: Set Duration
pt_BR: Informar duração

en: Set Time
pt_BR: Informar hora

en: Choose Time
pt_BR: Escolha a hora

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
pt_BR: D

en: Sunday
pt_BR: Domingo

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
pt_BR: Q

en: Thursday
pt_BR: Quinta

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
pt_BR: T

en: Tuesday
pt_BR: Terça

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
pt_BR: Q

en: Wednesday
pt_BR: Quarta

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
pt_BR: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
pt_BR: false

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Other Dates
pt_BR: Outras datas

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
pt_BR: Saltar para o amanhã
