jquery-mobile-datebox - en to ro_RO translation catalogue (50 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
ro_RO: %d.%m.%y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
ro_RO: 'd','m','y'

en: April
ro_RO: Aprilie

en: Day
ro_RO: Ziua

en: Days
ro_RO: Zi

en: December
ro_RO: Decembrie

en: February
ro_RO: Februarie

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
ro_RO: Vin

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Hours
ro_RO: Ore

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
ro_RO: Ian

en: January
ro_RO: Ianuarie

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
ro_RO: Iul

en: July
ro_RO: Iulie

en: Jump to Today
ro_RO: Salt la azi

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
ro_RO: Iun

en: June
ro_RO: Iunie

en: March
ro_RO: Martie

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
ro_RO: Mai

en: May
ro_RO: Mai

en: Minutes
ro_RO: Minute

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
ro_RO: Lun

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Next Month
ro_RO: Luna următoare

en: November
ro_RO: Noiembrie

en: October
ro_RO: Octombrie

en: Open Date Picker
ro_RO: Deschide selectorul de dată

en: Previous Month
ro_RO: Luna precedentă

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
ro_RO: Sâm

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Seconds
ro_RO: Secunde

en: September
ro_RO: Septembrie

en: Set Date
ro_RO: Setaţi data

en: Choose Date
ro_RO: Alegeţi data

en: Set Duration
ro_RO: Setaţi durata

en: Set Time
ro_RO: Setaţi timp

en: Choose Time
ro_RO: Alege timp

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
ro_RO: Dum

en: Sunday
ro_RO: Duminică

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
ro_RO: Joi

en: Thursday
ro_RO: Joi

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
ro_RO: Mar

en: Tuesday
ro_RO: Marţi

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
ro_RO: Mie

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
ro_RO: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
ro_RO: false

en: Clear
ro_RO: Clar

en: Other Dates
ro_RO: Alte date

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
ro_RO: Salt la Maine
