jquery-mobile-datebox - en to ru_RU translation catalogue (60 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
ru_RU: %-d.%-m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
ru_RU: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
ru_RU: Апр

en: April
ru_RU: Апрель

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
ru_RU: Авг

en: August
ru_RU: Август

en: Day
ru_RU: День

en: Days
ru_RU: Дни

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
ru_RU: Дек

en: December
ru_RU: Декабрь

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
ru_RU: Фев

en: February
ru_RU: Февраль

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
ru_RU: Пт

en: Friday
ru_RU: Пятница

en: Hours
ru_RU: Часы

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
ru_RU: Янв

en: January
ru_RU: Январь

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
ru_RU: Июл

en: July
ru_RU: Июль

en: Jump to Today
ru_RU: Сегодня

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
ru_RU: Июн

en: June
ru_RU: Июнь

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
ru_RU: Мар

en: March
ru_RU: Март

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
ru_RU: Май

en: May
ru_RU: Май

en: Minutes
ru_RU: Минуты

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
ru_RU: Пн

en: Monday
ru_RU: Понедельник

en: Next Month
ru_RU: След

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
ru_RU: Ноя

en: November
ru_RU: Ноябрь

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
ru_RU: Окт

en: October
ru_RU: Октябрь

en: Open Date Picker
ru_RU: Открыть выбор даты

en: Previous Month
ru_RU: Пред

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
ru_RU: Сб

en: Saturday
ru_RU: Суббота

en: Seconds
ru_RU: Секунды

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
ru_RU: Сен

en: September
ru_RU: Сентябрь

en: Set Date
ru_RU: Установить Дату

en: Choose Date
ru_RU: Выбрать дату

en: Set Duration
ru_RU: Установить Продолжительность

en: Set Time
ru_RU: Установить Время

en: Choose Time
ru_RU: Выбрать время

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
ru_RU: Вс

en: Sunday
ru_RU: Воскресенье

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
ru_RU: Чт

en: Thursday
ru_RU: Четверг

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
ru_RU: Вт

en: Tuesday
ru_RU: Вторник

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
ru_RU: Ср

en: Wednesday
ru_RU: Среда

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
ru_RU: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
ru_RU: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
ru_RU: 1

en: Clear
ru_RU: Очистить

en: Other Dates
ru_RU: Другие даты

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
ru_RU: Перейти на завтра
