jquery-mobile-datebox - en to sk_SK translation catalogue (50 entries)

note: POSIX style date format for header
en: %A, %B %-d, %Y
sk_SK: %-d. %B %Y (%A)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
sk_SK: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
sk_SK: 'd','m','y'

en: April
sk_SK: Apríl

en: Day
sk_SK: Deň

en: Days
sk_SK: Dni

en: February
sk_SK: Februára

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
sk_SK: Pi

en: Friday
sk_SK: Piatok

en: Hours
sk_SK: Hodín

en: January
sk_SK: Január

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
sk_SK: Júl

en: July
sk_SK: Júl

en: Jump to Today
sk_SK: Teraz

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
sk_SK: Jún

en: June
sk_SK: Jún

en: March
sk_SK: Marec

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
sk_SK: Máj

en: May
sk_SK: Máj

en: Minutes
sk_SK: Minút

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
sk_SK: Po

en: Monday
sk_SK: Pondelok

en: Next Month
sk_SK: Neskôr

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
sk_SK: Okt

en: October
sk_SK: Október

en: Open Date Picker
sk_SK: Otvoriť výber dáta

en: Previous Month
sk_SK: Predtým

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
sk_SK: So

en: Saturday
sk_SK: Sobota

en: Seconds
sk_SK: Sekund

en: Set Date
sk_SK: Nastaviť dátum

en: Choose Date
sk_SK: Zvoľte dátum

en: Set Duration
sk_SK: Nastaviť dobu trvania

en: Set Time
sk_SK: Nastaviť čas

en: Choose Time
sk_SK: Zvoľte dátum

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
sk_SK: Ne

en: Sunday
sk_SK: Nedeľa

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
sk_SK: Št

en: Thursday
sk_SK: Štvrtok

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
sk_SK: Ut

en: Tuesday
sk_SK: Utorok

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
sk_SK: St

en: Wednesday
sk_SK: Streda

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
sk_SK: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
sk_SK: false

note: Set to the start day of the calendar (0=Sunday)
en: 0
sk_SK: 1

en: Clear
sk_SK: Vymazať

en: %k:%M
sk_SK: %l:%M %p

en: Other Dates
sk_SK: Ďalšie termíny

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
sk_SK: Prejsť na zajtrajšok
