jquery-mobile-datebox - en to tr_TR translation catalogue (58 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
tr_TR: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
tr_TR: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
tr_TR: Nis

en: April
tr_TR: Nisan

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
tr_TR: Ağu

en: August
tr_TR: Ağustos

en: Day
tr_TR: Gün

en: Days
tr_TR: Gün

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
tr_TR: Ara

en: December
tr_TR: Aralık

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
tr_TR: Şub

en: February
tr_TR: Şubat

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
tr_TR: Cu

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Hours
tr_TR: Saat

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
tr_TR: Oca

en: January
tr_TR: Ocak

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
tr_TR: Tem

en: July
tr_TR: Temmuz

en: Jump to Today
tr_TR: Bugün

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
tr_TR: Haz

en: June
tr_TR: Haziran

en: March
tr_TR: Mart

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
tr_TR: May

en: May
tr_TR: Mayıs

en: Minutes
tr_TR: Dakika

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
tr_TR: Pt

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Next Month
tr_TR: Ileri

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
tr_TR: Kas

en: November
tr_TR: Kasım

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
tr_TR: Eki

en: October
tr_TR: Ekim

en: Open Date Picker
tr_TR: Açık tarih seçici

en: Previous Month
tr_TR: Geri

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
tr_TR: Ct

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Seconds
tr_TR: Saniye

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
tr_TR: Eyl

en: September
tr_TR: Eylül

en: Set Date
tr_TR: Kapat

en: Choose Date
tr_TR: Tarih seçin

en: Set Duration
tr_TR: Kapat

en: Set Time
tr_TR: Saat ayarlama

en: Choose Time
tr_TR: Süreyi belirleyin

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
tr_TR: Pz

en: Sunday
tr_TR: Pazar

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
tr_TR: Pe

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
tr_TR: Sa

en: Tuesday
tr_TR: Salı

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
tr_TR: Ça

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
tr_TR: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
tr_TR: false

en: Clear
tr_TR: Açık

en: Other Dates
tr_TR: Diğer tarihler

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
tr_TR: Yarın için atlama
