jquery-mobile-datebox - en to uk_UA translation catalogue (59 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
uk_UA: %d.%m.%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
uk_UA: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
uk_UA: Кві

en: April
uk_UA: Квітень

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
uk_UA: Сер

en: August
uk_UA: Серпень

en: Day
uk_UA: День

en: Days
uk_UA: Дні

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
uk_UA: Гру

en: December
uk_UA: Грудень

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
uk_UA: Лют

en: February
uk_UA: Лютий

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
uk_UA: Пт

en: Friday
uk_UA: П\'ятниця

en: Hours
uk_UA: Години

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
uk_UA: Січ

en: January
uk_UA: Січень

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
uk_UA: Лип

en: July
uk_UA: Липень

en: Jump to Today
uk_UA: Сьогодні

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
uk_UA: Чер

en: June
uk_UA: Червень

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
uk_UA: Бер

en: March
uk_UA: Березень

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
uk_UA: Тра

en: May
uk_UA: Травень

en: Minutes
uk_UA: Хвилини

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
uk_UA: Пн

en: Monday
uk_UA: Понеділок

en: Next Month
uk_UA: Наступного місяця

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
uk_UA: Лис

en: November
uk_UA: Листопад

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
uk_UA: Жов

en: October
uk_UA: Жовтень

en: Open Date Picker
uk_UA: Відкрити елемент вибору дати

en: Previous Month
uk_UA: Минулий місяць

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
uk_UA: Сб

en: Saturday
uk_UA: Субота

en: Seconds
uk_UA: Секунди

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
uk_UA: Веп

en: September
uk_UA: Вересень

en: Set Date
uk_UA: Встановити Дату

en: Choose Date
uk_UA: Вибрати дату

en: Set Duration
uk_UA: Встановити Тривалість

en: Set Time
uk_UA: Встановити Час

en: Choose Time
uk_UA: Вибрати час

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
uk_UA: Нд

en: Sunday
uk_UA: Неділя

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
uk_UA: Чт

en: Thursday
uk_UA: Четвер

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
uk_UA: Вт

en: Tuesday
uk_UA: Вівторок

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
uk_UA: Ср

en: Wednesday
uk_UA: Середа

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
uk_UA: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
uk_UA: false

en: Clear
uk_UA: Ясно

en: Other Dates
uk_UA: Інші дати

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
uk_UA: Перейти до завтра
