jquery-mobile-datebox - en to vi_VN translation catalogue (59 entries)

note: POSIX sytle date format for returned dates
en: %Y-%m-%d
vi_VN: %d/%m/%Y

note: Field order for date input (m=month, d=day, y=year)
en: 'm', 'd', 'y'
vi_VN: 'd','m','y'

note: Abbreviation for the month 'April'
en: Apr
vi_VN: Tháng tư

en: April
vi_VN: Tháng tư

note: Abbreviation for the month 'August'
en: Aug
vi_VN: Tháng Tám

en: August
vi_VN: Tháng Tám

en: Day
vi_VN: Ngày

en: Days
vi_VN: Ngày

note: Abbreviation for the month 'December'
en: Dec
vi_VN: Tháng mười hai

en: December
vi_VN: Tháng mười hai

note: Abbreviation for the month 'February'
en: Feb
vi_VN: Tháng hai

en: February
vi_VN: Tháng hai

note: Abbreviation for the day 'Friday'
en: Fr
vi_VN: T6

en: Friday
vi_VN: Thứ sáu

en: Hours
vi_VN: Giờ

note: Abbreviation for the month 'January'
en: Jan
vi_VN: Tháng một

en: January
vi_VN: Tháng một

note: Abreviation for the month 'July'
en: Jul
vi_VN: Tháng Bảy

en: July
vi_VN: Tháng Bảy

en: Jump to Today
vi_VN: Hôm nay

note: Abbreviation for the month 'June'
en: Jun
vi_VN: Tháng Sáu

en: June
vi_VN: Tháng Sáu

note: Abbreviation for the month 'March'
en: Mar
vi_VN: Tháng ba

en: March
vi_VN: Tháng ba

note: Abbreviation for the month 'May'
en: Ma
vi_VN: Tháng năm

en: May
vi_VN: Tháng năm

en: Minutes
vi_VN: Phút

note: Abbreviation for the day 'Monday'
en: Mo
vi_VN: T2

en: Monday
vi_VN: Thứ hai

en: Next Month
vi_VN: Tiếp

note: Abbreviation for the month 'November'
en: Nov
vi_VN: Tháng mười một

en: November
vi_VN: Tháng mười một

note: Abbreviation for the month 'October'
en: Oct
vi_VN: Tháng Mười

en: October
vi_VN: Tháng Mười

en: Open Date Picker
vi_VN: Mở bảng chọn ngày

en: Previous Month
vi_VN: Trước

note: Abbreviation for the day 'Saturday'
en: Sa
vi_VN: T7

en: Saturday
vi_VN: Thứ Bảy

en: Seconds
vi_VN: Giây

note: Abbreviation for the month 'September'
en: Sep
vi_VN: Tháng Chín

en: September
vi_VN: Tháng Chín

en: Set Date
vi_VN: Đóng

en: Choose Date
vi_VN: Chọn ngày

en: Set Duration
vi_VN: Đóng

en: Set Time
vi_VN: Đóng

en: Choose Time
vi_VN: Chọn thời gian

note: Abbreviation for the day 'Sunday'
en: Su
vi_VN: CN

en: Sunday
vi_VN: Chủ Nhật

note: Abbreviation for the day 'Thursday'
en: Th
vi_VN: T5

en: Thursday
vi_VN: Thứ Năm

note: Abbreviation for the day 'Tuesday'
en: Tu
vi_VN: T3

en: Tuesday
vi_VN: Thứ Ba

note: Abbreviation for the day 'Wednesday'
en: We
vi_VN: T4

en: Wednesday
vi_VN: Thứ Tư

note: Set to "true" if this language uses the Arabic/Indic numerals (not 1,2,3...)
en: false1
vi_VN: false

note: Set to "true" if this language runs Right->to->Left
en: false2
vi_VN: false

en: Clear
vi_VN: Rõ ràng

en: Other Dates
vi_VN: Ngày khác

note: Header format for calendar mode (usually Month Year)
en: Jump to Tomorrow
vi_VN: Nhảy để ngày mai
